Kartonas (pranc. carton, nuo it. cartone, ‘popierius’) – storas, kietas vienasluoksnis ar daugiasluoksnis popierius, naudojamas įvairiausių pakuočių gamybai, knygų viršeliams, piešimui. Kartonu laikomas popierius, kurio vieno kvadratinio metro masė didesnė kaip 250 g (popieriaus – mažesnė kaip 250 g). Be to, kartonas daugiasluoksnis, o popierius dažniausiai vienasluoksnis. Kartonas yra viena populiariausių pakavimui skirtų medžiagų. Tai lemia švarios ekologiškos perdirbimo medžiagos, maža pakuotės gamybos kaina. Kartonas yra paveikus klimatiniams veiksniams, todėl greitai suyra, tinka antriniam panaudojimui.
Pakuočių gamybai dažniausiai naudojamas gofruotas kartonas. Dėl ypatingos savo konstrukcijos, šis kartonas yra lengvas, tvirtas ir lengvai apdirbamas, todėl ypač paplitęs pakavimo industrijoje. Gofruoto kartono pakuotės gamybai paprastai yra naudojamas dviejų, trijų ( E, B, C ), penkių ( BС, BE, ) ir septynių sluoksnių gofrokartonas. Kartono rūšies pasirinkimas priklauso nuo pakuotės paskirties.
Gofruoto kartono rūšys, panaudojimo galimybės
Skirtingus kartono storius žymi skirtingos raidės. 3 sluoksnių kartonas turi tris pagrindines raides E, B ir C. 5 sluoksnių kartonas gali būti kombinuojamas iš E, B ir C pvz. EE, EB, EC, BB ir t.t. Vakaruose 3 sluoksnių kartonas gali būti vadinamas „singlewall”, 5 sluoksnių kartonas „doublewall”.
1. Mikrogofrokartonas ( mikrogofra ) trijų sluoksnių gofrokartonas žymimas raide E. Šio gofrokartono storis yra nuo 1,2 iki 1,8 mm storio. Žemas bangos aukštis ir mažesnis žingsnis lemia šios rūšies lygų paviršių, tačiau mažėja tvirtumo charakteristikos. Dėka šių savybių naudojamas lengvesnėms konstrukcijoms reikalaujančioms prekinės išvaizdos.
E 1.1 – 1.9 mm (angl. singlewall).
2. Trijų sluoksnių B tipo gofrokartonas.Šio tipo kartonas gaminamas iki 3,2 mm storio. Šio B tipo gofrokartonas naudojamas srityse, kurios nereikalauja aukštų amortizacinių savybių ( konditerijos gaminiams, buitinės chemijos srityje ir t.t.).
B 2.7 – 2.9 mm (angl. singlewall)
3. Trijų sluoksnių C tipo gofruotas kartonas.Šio tipo kartonas gaminamas iki 4,5 mm storio. Šio C tipo gofrokartonas yra vienas iš populiariausių ir naudojamas plataus vartojimo dėžių gamyboje.
C 3.5 – 3.7 mm (angl. singlewall)
4. Penkių sluoksnių gofruotas kartonas B+C, B+E.Šios gofrokartono rūšys sudarytos iš trijų lygaus popieriaus (dviejų viršutinių ir vieno vidinio) ir dviejų gofruoto popieriaus sluoksnių. Ši pakuotė skirta didelės apimties ir sunkių produktų transportavimui.
EB 3.8 – 4.1 mm (angl. doublewall)
BC 6.2 – 6.6 mm (angl. doublewall)
Gofruoto kartono panaudojimo galimybės beveik beribės. Nekalbant apie paprastas pakuotes, kurių yra daugybė formų, iš gofruoto kartono taip pat gaminami reklaminiai stendai (angl.Display boxes), meninės instaliacijos, įvairios dekoracijos, kostiumai. Natūrali kartono spalva – ruda, taip pat gofruotas kartonas gali būti ir baltas arba dažomas reikiama spalva. Nuo pasirinktos kartono spalvos priklausys pakuočių kaina. Išoriniai kartono sluoksniai (angl. „testliner” abra „kraftliner”) lemia tokias svarbias kartono savybes kaip atsparumą drėgmei, šalčiui arba galimą tiesioginį kontaktą su maistu.
Dėžės iš gofruoto kartono
Dėžės pagal savo formą, paskirtį ir medžiagą iš kurios bus pagamintos, gali būti skirstomos į transportavimo (sandėliavimo) ir dekoratyvines.
Šios dėžės skirtos apsaugoti produkciją transportavimo metu. Kadangi, šių dėžių yra daugybė skirtingų rūšių, Europos gofruoto kartono asociacija yra nustačiusi pakuotės standartus, pavadinimu FEFCO. Visus FEFCO standartus galite rasti čia.
Populiariausia transportavimo dėžė yra FEFCO0201, dar gali būti žinoma kaip amerikietiško tipo arba klapaninė dėžė. Šio tipo dėžių gamybai nereikia kirtimo peilių, taip pat pateikus užklausą galime greitai paskaičiuoti tikslią užsakymo kainą.
Kartono charakteristikai nusakyti naudojami keturi matai: gramatūra, kartono storis, atsparumas gniuždymui, atsparumas spaudimui. Užsakant dėžės šių matų išmanyti nereikia. Pateikiant užsakymą svarbu žinoti koks bus produkto svoris ir ar dėžės bus paletuojamos (kraunamos viena ant kitos), jei taip – tuomet, reikia žinoti keliais aukštais. Pagal pateiktą informaciją parinksime tinkamą kartoną, kad dėžės nesubliūkštų parinkus per silpną kartoną ar, kad nepermokėtumėte gaminant pakuotes iš per stipraus kartono.
Įprastai dekoratyvinės dėžutės naudojamos įvairiausių butikų, parduotuvėlių, rankdarbių ar papuošalų gamintojų, norint turėti unikalią, pagal savo poreikius atitaikytą pakuotę. Taip pat tokios dėžutės populiarios tarp saldumynų gamintojų. Dekoratyvinės dėžutės gali būti tiek vienos dalies, tiek dviejų (su dangteliu). Dažnai dėžutės gaminamos su skaidriu plastiko arba tiesiog išpjautu langeliu, kad galėtume matyti dėžutės turinį. Taip pat dėžutes galima papildomai dekoruoti – aprišti juostele, klijuoti lipdukus, dėti anspaudus ar gaminti dėžutes su spauda (plačiau apie spaudą ant dėžučių galite paskaityti ČIA).
Populiariausi dekoratyvinių dėžių modeliai: dėžė su užraktu (FEFCO0427), dviejų dalių dėžutė ir dėžutė – pagalvėlė. Šios dėžutės dažniausiai gaminamos iš E tipo gofrokartono (mikrogofros) ir daugeliu atvejų jų gamybai bus reikalingi kirtimo peiliai.
Dėžių gamyba
Kaip jau anksčiau straisnyje pasakojome – vienoms dėžėms gaminti reikalingi kirtimo peiliai, kitoms ne. Čia pateiksime tokių dėžių gamybos skirtumus, o taip pat papasakosime apie spaudos galimybes ant jų.
Dėžių gamyba be kirtimo peilių:
Kirtimo peiliai dažniausiai nereikalingi standartinėms transportavimo dėžėms (kaip pvz. FEFCO0201 konstrukcija), kurių nesudėtinga išklotinės forma leidžia naudoti tam tikras stakles be specialių kirtimo peilių.
Dažniausiai pateikiami vidiniai dėžių matmenys tokia tvarka: ilgis x plotis x aukštis.
Dėžių gamyba su kirtimo peiliais:
Kirtimo peiliai (angl. Die cutting) naudojami individualių išmatavimų, specifinės formos kartoninių pakuočių gamyboje. Būtent tokios dažniausiai yra dekoratyvinės dėžutės. Kirtimo peilių kainos prasideda nuo €100, bet gali siekti ir €300+, kaina priklauso nuo dėžės išklotinės perimetro ir dėžės sudėtingumo. Kirtimo peilių gamyba yra sudėtingas rankų darbo procesas ir kiekvienas atvejis yra individualus. Į kirtimo peilių kainą taip pat įeina ir jų laikymo, bei kirtimo staklių paruošimo kaštai.
Kirtimo peiliai yra saugomi metus laiko nuo paskutinio užsakymo ir gali būti naudojami daug kartų. Kartonines dėžes, kurių gamybai reikalingi kirtimo peiliai, rekomenduojame gamintis, kai reikalingas ypač specifinis dydis ir modelis, pakuotės bus naudojamos ateityje ir jų dydis nesikeis. Svarbu suprasti, kad pagaminti kirtimo peiliai yra skirti tik to tipo dėžėms gaminti ir jei bent truputį keičiasi dėžės išmatavimai, tuomet vėl bus reikalinga gaminti naujus kirtimo peilius.
Populiariausi spaudos ant dėžių tipai yra šilkografija ir ofsetinė spauda. Taip pat spauda dedama fleksografijos būdu. Spauda ant transportavimo dėžių populiari dėl savo funkcionalumo. Gali būti spausdinama įspėjamoji informacija apie dūžtančius ar trapius produktus pakuotėje, kita transportavimui svarbi informacija. Taip pat galima spausdinti įmonės rekvizitus ir logotipą, reklamą, produkto naudojimo instrukciją, arba, tiesiog dėžei suteikti spalvingesnę išvaizdą.
Šilkografija – tai rankų darbo spaudos uždėjimo būdas. Dažniausiai naudojamas, kai kiekiai nedideli (100vnt. – 2000vnt.) bei dedama ant jau pagamintos pakuotės. Šilkografija yra brangiausias spaudos būdas. Įprastai dedama iki 4 spalvų, kiekvienai spalvai yra gaminama atskira klišė.
Fleksografija:
Fleksografija labiau automatizuotas ir pigesnis vieneto atžvilgiu spaudos būdas. Spauda dedama ant nepagamintos dėžutės. Yra minimalūs užsakymai, kuriuos taiko kiekvienas gamintojas, kartonas fleksografijos būdu marginamas dažniausiai bent nuo 500 kvadratinių metrų. Gaminant pirmą kartą yra gaminama speciali klišė, kurios kainos priklauso nuo spalvų skaičiaus ir spaudos užimamo ploto. Fleksografijos būdu galima spausdinti iki 6 spalvų.
Ofsetinė spauda dedama ant kartono lakštų automatiniu būdu ir tik tuomet pjaustomi į dėžutės formas. Tai kainuoja daug pigiau, tačiau minimalus užsakomas kiekis prasideda nuo 500m2 kartono, iš kurio bus gaminamos dėžutės (pvz. dėžei 600x300x300 pagaminti reikalingas 1.12m2 kartono lakštas, o minimalus kiekis skaičiuojamas: 500m2/1.12m2=446vnt).
Nepamirškime ekologijos
Paskaičiuota, jog pasaulyje 90% kartono pakuočių yra pagaminta iš jau perdirbto popieriaus. Panaudotas kartonas yra ne šiukšlės, o atliekos. Lietuvoje yra įmonių, kurios kartono atliekas superka, tad jeigu išmetate daug kartono, pasinaudokite galimybe atliekas atiduoti tiesiai perdirbėjams. Taip prisidėsite prie žalios planetos išsaugojimo, o už tai dar ir galėsite gauti pinigų. Ar žinojote, kad popieriaus (kartono) perdirbimas nėra begalinis ciklas? Kiekvienas perdirbimo procesas mažina plaušelių ilgį. Ilgainiui popieriaus plaušeliai pasidaro tokie maži, kad neįmanoma jų sulipinti be papildomų medžiagų ar pirminės žaliavos – celiuliozės. Popieriaus (kartono) atliekas, priklausomai nuo popieriaus (kartono) rūšies, galima perdirbti 4-6 kartus.
Perdirbtos popieriaus atliekos atgimsta naujais produktais – žaliava gofruotojo kartono gamybai, kartonine pakuote, įvairiose pramonės srityse naudojamu kartoniniu koriniu užpildu, tualetiniu popieriumi, popieriniais rankšluosčiais, servetėlėmis, nosinaitėmis, tad kiekvienas teisingai išmestas popieriaus lapas tampa svarbus.
Jau pagamintas, įvairių išmatavimų transportavimo ar dekoratyvines dėžes, galite įsigyti mūsų elektroninėje parduotuvėje, arba atvykti į fizines parduotuves Vilniuje ir Kaune. Dėžes pagal individualius išmatavimus galite užsisakyti el.paštu info@paperseal.lt arba paskambinę tel.nr. +370 5 249 9958.